Je Facebook v problémoch? Sociálna sieť zaznamenala prvý pokles počtu používateľov

Zmeny na Facebooku nie každému voňajú. Najväčšia sociálna sieť na svete zaznamenala prvý pokles počtu užívateľov.

Ilustračný obrázok k článku Je Facebook v problémoch? Sociálna sieť zaznamenala prvý pokles počtu používateľov
Foto: Rastislav Búgel

Sociálna sieť Facebook uviedla, že jej užívatelia strávili na jej platforme v posledných mesiacoch minulého roka o milióny hodín menej. Zaznamenala aj prvý pokles denných aktívnych užívateľov v Severnej Amerike. To všetko ešte predtým, ako urobila radikálne zmeny, o ktorých sa domnieva, že podporia „zmysluplné pripojenie“ užívateľov na jej sieť namiesto surfovania.

Nižšie čísla návštevnosti

Akcie Facebooku po zverejnení tejto správy najprv klesli až o 5 %, neskôr sa však spamätali a zamierili nahor, keďže sa spoločnosť pokúsila presvedčiť analytikov, že pokles návštevnosti nemusí zasiahnuť rast jej tržieb.

Čas, ktorí užívatelia strávili na Facebooku klesol približne o 50 miliónov hodín každý deň v poslednom štvrťroku 2017, čo predstavuje 5 %. Počet užívateľov v USA a Kanade, ktorí sa denne prihlasujú, sa znížil o 700 000 na 184 miliónov.

Mark Zuckerberg, zakladateľ a výkonný riaditeľ Facebooku pokračuje v transformácii tzv. newsfeedu a upozornil, že sa to dotkne aj návštevnosti. Domnieva sa však, že hoci budú ľudia tráviť na sociálnej sieti menej času, využijú ho zmysluplnejšie.

Zuckerberg zároveň povedal, že 2017 bol pre spoločnosť „silný“, ale „ťažký“ rok. V tomto roku 2018 sa Facebook chce sústrediť na to, aby sociálna sieť neposkytovala ľuďom len zábavu, ale zlepšovala im život tým, že sa zameria na zmysluplné spojenie s blízkymi, s komunitou.

Očakáva nižší čas na sociálnej sieti

Zuckerberg očakáva, že čas strávený na Facebooku klesne. To však nemusí nutne znamenať, že sa to dotkne tržieb, ak sa zvýšia ceny inzerátov alebo Facebook nájde nové miesta na inzerciu napríklad v Instagrame a či vo Facebook Messengeri.

Sociálnej sieti ďalej pribúdajú noví užívatelia, pričom počet denne aktívnych užívateľov sa v decembri 2017 zvýšil medziročne aj medzimesačne o 14 %.

Najväčšia sociálna sieť na svete uviedla, že jej čistý zisk za tri mesiace do konca decembra vzrástol o 20 % na 4,3 miliardy USD (3,45 miliardy eur) z 3,5 miliardy USD rok predtým.

Vzrastú im náklady

Tržby Facebooku v uplynulom kvartáli stúpli o 47 % na 13 miliárd USD a prekonali odhady analytikov, ktorí počítali s tržbami v priemere 12,6 miliardy USD.

V poslednom štvrťroku 2017 Facebook varoval pred vplyvom náboru 10 000 ľudí na jeho zisk. Ich úlohou bude riešenie problémov od násilného a teroristického obsahu, až po falošné správy a ruskú dezinformáciu. V októbri spoločnosť Facebook odhadla, že jej náklady by v mali roku 2018 vzrásť o 45 až 60 %, čo sa dotkne jej marží a spomalí rast tržieb.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM