Tlačové správy

M. Vallo chce vo vedúcich funkciách mestských podnikov odborníkov

Na čele kľúčových mestských firiem Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, Dopravného podniku Bratislava i Odvozu a likvidácii odpadu nastane zmena.

Ilustračný obrázok k článku M. Vallo chce vo vedúcich funkciách mestských podnikov odborníkov
7
Galéria
Zdroj: TASR

Noví šéfovia bratislavských mestských podnikov majú vzísť z transparentných výberových konaní. Deklaruje to nový primátor hlavného mesta Matúš Vallo, ktorý chce, aby vo vedúcich funkciách sedeli odborníci.

Nastanú zmeny

Niektorí mestskí poslanci sú však skôr zástancami nominácií. Primátor avizuje, že nastane zmena na čele kľúčových mestských firiem, a to Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, Dopravného podniku Bratislava i Odvozu a likvidácii odpadu.

V predstavenstvách mestských spoločností majú podľa Valla sedieť odborníci, vybratí na základe výberových konaní a v dozorných radách poslanci i odborná verejnosť. „Pripravili sme spolu s odborníkmi manuál, podľa ktorého by mali prebiehať výberové konania do mestských firiem a organizácií. Tento materiál by sme chceli začiatkom roka 2019 predložiť na schválenie mestskému zastupiteľstvu,“ povedal.

Ak manuál odobrí mestský parlament, bratislavská samospráva bude podľa neho hľadať nových šéfov mestských podnikov. Podľa Valla by na postoch riaditeľov mestských firiem a organizácií nemali sedieť politickí nominanti. „Odmietam akýkoľvek tlak na to, aby to bol niekto iný, ako odborník,“ skonštatoval. Tvrdí, že nastal čas, aby spoločnosti neboli rozdelené medzi politické strany. „Práve výberové konania majú nastaviť to, že tam nebudú nominanti kohokoľvek, ale že tam budú tí najlepší odborníci,“ podotkol.

Čo na to poslanci

Mestský poslanec Jozef Uhler si však myslí, že je v tomto smere omnoho lepšie prevziať osobnú zodpovednosť. „Hneď, ako spravíme takzvané transparentné výberové konania, tak finančníci sa už len teraz tešia a dajú tam takých manažérov, s takými životopismi, ktorých nebudeme vedieť odmietnuť. V skutočnosti to ale nebude v rukách mesta a nikto za to nebude niesť politickú zodpovednosť,“ povedal s tým, že rôzne finančné skupiny majú rôzne záujmy.

Mestský poslanec Radovan Jenčík je zástancom nominácií, lebo vďaka nim je jasné, kto je za konkrétneho nominanta zodpovedný a dajú sa hneď vyvodiť dôsledky. „Keby si primátor vymenoval svojich generálnych riaditeľov, vedeli by sme, že za nich je zodpovedný on sám. Jednotlivé poslanecké kluby by mali svojich riaditeľov, za ktorých by zodpovedali. Keď komisia vyberie šéfa ktoréhokoľvek podniku, kto preberá za neho zodpovednosť?“ opýtal sa.

Viceprimátorka Tatiana Kratochvílová uviedla, že jej záleží na kvalitných výberových konaniach, postavených hlavne na profesionalite ľudí, ktorí budú zodpovedať za mestské firmy. Podľa mestského poslanca Jána Hrčku záleží, akým spôsobom bude kreovaná výberová komisia, akí kandidáti sa prihlásia a akí budú víťazní kandidáti. Upozornil, že o nich nakoniec bude rozhodovať mestské zastupiteľstvo. „Pokiaľ by bol vybratý dobrý človek, tak mi je to jedno, či je politicky nominant, alebo bol vybratý transparentným výberovým konaním. Dôležité je, aby bol správny človek, na správnom mieste,“ podotkol.

Novozvolený primátor M.Vallo prevzal vedenie hlavného mesta
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM