Návrh ministerstva: Pohotovostné lekárne majú byť po novom v každom okrese povinne

Ministerstvo zdravotníctva prišlo s návrhom, v ktorom sa počíta s povinným zriadením pohotovostnej lekárne v každom jednom okrese.

Ilustračný obrázok k článku Návrh ministerstva: Pohotovostné lekárne majú byť po novom v každom okrese povinne
Zdroj: TASR

V každom okrese má po novom fungovať minimálne jedna pohotovostná lekáreň. Otvorená má byť do 23.00 h. Navrhuje to ministerstvo zdravotníctva v novele zákona o liekoch, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Lekárne tak majú byť k dispozícii tak dlho, ako budú otvorené ambulantné pohotovosti.

„Je potrebné, aby existovala jedna pohotovostná lekáreň, ktorá bude držať službu,“ skonštatoval po rokovaní vlády šéf rezortu Tomáš Drucker (nominant Smer-SD). Ministerstvo chce podľa jeho slov takto vyriešiť problém, na ktorý ľudia dlhodobo upozorňujú. „Vo večerných hodinách často nemajú možnosť získať liek predpísaný lekárom na pohotovosti, pretože lekárne sú v tom čase už zatvorené,“ upozornil.

Ministerstvo tak nadväzuje aj na pripravované zmeny vo fungovaní ambulantných pohotovostí, ktoré budú po novom rovnako fungovať v každom okrese a do 23.00 h. „Chceme, aby ľudia na celom Slovensku mali dostupnú komplexnú zdravotnú starostlivosť a v prípade zhoršenia zdravotného stavu vedeli problém riešiť v každom regióne. Pohotovostné lekárne pre pacientov tak budú dostupnejšie ako v súčasnosti,“ zhrnul Drucker.

Legislatívna zmena upravuje aj zriaďovanie verejných lekární či emergentný systém výdaja liekov. Novela zákona by v prípade súhlasného stanoviska vlády, parlamentu a prezidenta mala platiť od marca 2018.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM