Rôzne

Slovenské národné múzeum zaplavili pavúky

Hlavné expozície Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží v Bratislave sú zamerané na zázraky prírody.

Ilustračný obrázok k článku Slovenské národné múzeum zaplavili pavúky
Zdroj: Dnes24.sk

Paleontologická expozícia Príbeh života na Zemi prezentuje vývoj a diverzitu dávno vyhynutých spoločenstiev organizmov na Zemi. Príbeh života začína objavením sa prvých živých organizmov v prekambriu, pred 3500 mil. rokov, pokračuje cez prvohory, druhohory, treťohory a končí vo štvrtohorách nástupom takmer súčasných foriem flóry a fauny. Expozícia približuje významné evolučné zmeny a predstavuje hlavných zástupcov živočíchov a rastlín jednotlivých geologických období.

Biodiverzita Slovenska je situovaná v štyroch miestnostiach s celkovou rozlohou 882 m2. Úvod expozície je zároveň úvodom do sveta živej prírody. Návštevníka zaujmú príťažlivé obrázky mikrosveta rastlín a živočíchov.

Prostredníctvom jednoduchej animácie sa oboznámi so základnými procesmi fotosyntézy a problematikou systematického triedenia živých organizmov, aby bol vzápätí ohromený veľkosťou obrovskej ryby – vyše šesťmetrovej vyzy, ktorá sa vyskytovala na Slovensku ešte na začiatku 20. storočia, ale dnes už ju na našom území nenájdeme.

Ďalším zázrakom prírody je predstavenie biodiverzity Zeme, kde sa návštevník postupne zoznamuje so živou a neživou prírodou rôznych prostredí na Zemi – polárnych oblastí, tundry, tropických lesov, trávnatých oblastí, púští, korálových útesov, pobreží atď. Expozícia ukazuje pestrosť a nesmiernu rozmanitosť živých organizmov – milióny druhov rastlín, živočíchov, mikroorganizmov a spletité ekosystémy, ktoré získali dnešnú podobu dlhodobým vývojom. Mineralogická expozícia Klenoty Zeme prezentuje prostredníctvom 1100 vzoriek viac ako 700 druhov minerálov zo slovenských aj zahraničných lokalít.

Zaujímavosťou je aktuálna výstava exotických pavúkov, čiernych, sivých, farebných, chlpatých aj hladkých, často veľkých ako myš a šokujúco krásnych. Doplnené sú o škorpióny a stonožky. Originálna výstava precestovala celú Európu a u nás bude do 26. júna. Expozície sú doplnené výstavou zaujímavých exponátov, ktoré múzeum nadobudlo v poslednom období. Tu nájdeme rôzne druhy vtáčích vajec, bábkové figuríny, stredoveké žaltáre, zbrane i detské hračky.

Víkendová návšteva múzea môže byť teda zaujímavá a poučná hlavne pre rodiny s deťmi.

Na pol litra so starostom

Slovenské Národné Múzeum
4
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM