Tlačové správy

OPÝTALI SME SA: Ako prikrmovať operencov počas zimy?

S príchodom zimy si v okolí našich domov všímame viac vtáčikov ako zvyčajne. Už pre ne nie je také jednoduché hľadať si potravu v prírode, a tak prichádzajú k nám.

Ilustračný obrázok k článku OPÝTALI SME SA: Ako prikrmovať operencov počas zimy?
4
Galéria
Zdroj: TASR

Sýkorky, vrabce, stehlíky aj hrdličky. Aj vy milujete ranný vtáčí spev? Počas chladných dní, ktoré vládnu za oknami našich teplých domovov to naši operenci nemajú ľahké.

Ako im môžeme pomôcť prežiť náročné obdobie, kedy sa v prírode nachádza málo dostupnej potravy? Prikrmovaním. Ako na to, sme sa opýtali skúseného ornitológa zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti Jána Gúgha.

Ako prikrmovať

Najobľúbenejším spôsobom prikrmovania je stavanie búdok z dreva či plastov, ktoré potom vešiame na stromy či vykladáme na okenné parapety. Do domčekov radi nasýpame pšenicu či omrvinky a so zatajeným dychom sledujeme, kedy si vtáčik konečne príde zobnúť.

Podľa ornitológa na veľkosti a tvare kŕmidla nezáleží. „Skôr treba dbať na to, aby bolo dostatočne veľké a dostupné aj pre väčšie druhy (ďatle, drozdy). Strieška kŕmidla by mala zakryť priestor s krmivom, aby krmivo nemoklo a nezanieslo sa snehom. Podstavu kŕmidla vybavíme nízkym zábradlím, aby krmivo nesfúkaval vietor, a aby nepadalo na zem pri prilietaní a odlietaní vtákov.“

Ako ďalej vysvetľuje, najlepšie urobíte, ak kŕmidlo umiestnite na miesto s dostatočne veľkým voľným priestorom naokolo, aby vtáky mohli včas uniknúť pred prípadným nebezpečím, napríklad v podobe mačky. Kŕmidlá neumiestňujme ani blízko frekventovaných ciest a presklenných plôch, do ktorých by mohli vtáky pri preletoch narážať.

Zdroj: TASR

Cestoviny či pšenica?

„Najdôležitejší je výber vhodného krmiva, ktoré budeme vtákom podávať. Krmivom môžeme nielen pomôcť, ale dosť aj pokaziť. Najvhodnejšie sú naturálne zrná, oriešky a plody, prípadne loj a tuk,“ vysvetľuje ornitológ. V žiadnom prípade neodporúča kŕmiť solenými, praženými a údenými potravinami, a ani cestovinami. „Tie môžu spôsobiť zažívacie problémy a uhynutie vtáctva.“

Napájadlá odporúča ornitológ vykladať najmä v lete, keď je vonku horúco.

Vtáky prikrmujme len v zime a počas nepriaznivého obdobia, kedy je v prírode nedostatok potravy. „V žiadnom prípade nekŕmime vtáky počas vegetačného obdobia, kedy je v prírode dostatok potravy,“ zdôrazňuje ornitológ. Treba brať na zreteľ aj legislatívu a fakt, že všetky druhy vtákov podliehajú zákonnej ochrane, a preto nie je možné ich chytať a manipulovať s nimi.

„Najvodnejším spôsobom ako vtáky dlhodobo podporiť v záhrade je vysádzanie kríkov a stromov, ktoré rodia bobule, semená a rôzne plody vhodné pre zimné kŕmenie,“ uzavrel Gúgh.

Prikrmovanie vtáctva
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM