RANNÁ ŠTVORKA: Obloha sa vyjasní, štvrtok prinesie teploty do 21 °C, meniny má Maximilián
Pranostika na dnes hovorí: Keď v októbri mrzne a sňaží, budúci január teplom blaží. Meniny má Maximilián. Prevažne polooblačno. Teploty 16 až 21 stupňov Celzia.
Západ: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 11 až 8 a najvyššie denné 18 až 21 stupňov C.
Stred: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 10 až 5 a najvyššie denné 16 až 20 stupňov C.
Východ: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 10 až 6 a najvyššie denné 16 až 20 stupňov C.
Maximilián je pokojný
Mužské meno Maximilián má latinský pôvod a v preklade znamená „najväčší, významný“. S nositeľmi tohto mena sa na Slovensku nestretávame často. Oslovujeme ich Max, Maxík, Maxo, Maximiliánko.
Maximiliánovia, ktorí majú meniny 12. októbra, pôsobia väčšinou pokojne a takí v skutočnosti aj sú. Dosť dlho premýšľajú, kým sa pustia do nejakej činnosti. Trpezlivosť je ich silnou stránkou.
Priťahuje ich štúdium jazykov. Môžu byť preto napríklad zdatnými prekladateľmi alebo tlmočníkmi. Povolanie, ktoré si vyberú, vykonávajú s maximálnym nasadením.
Nechcú sa celkom zaväzovať. Niekedy sa správajú odmerane. Majú priemerné zdravie. V strave by si mali dopriať aj zeleninové šaláty, jablká a citrusové plody.
Maximiliánov ovplyvňuje planéta Slnko. Ich šťastné farby sú oranžová a hnedá. Ochranné rastliny mak, nechtík a rumanček, ochranné kamene kryštál, granát a ónyx.
Františkánsky rehoľník, zakladateľ Hnutia Nepoškvrnenej, v roku 1941 deportovaný do koncentračného tábora v Osvienčime, kde pred smrťou zachránil mladého ženatého muža s deťmi, za ktorého išiel na smrť SVÄTÝ MAXIMILIÁN KOLBE. Tohto Poliaka v roku 1981 kanonizoval pápež Ján Pavol II.
Stalo sa doma
1775 – Kráľovná Mária Terézia vydala nariadenie proti tulákom. Zdravých mali prevychovať prácou, chorých a starých zase umiestniť do chudobincov.
1919 – Zatkli katolíckeho kňaza, politika a jednu z vedúcich osobností slovenského národného hnutia Andreja Hlinku. Po jeho zvolení za poslanca SĽS do Národného zhromaždenia bol 28.4.1920 z väzenia prepustený.
1926 – Bola vymenovaná vláda Antonína Švehlu, ktorá vystriedala úradnícku vládu na čele s Janom Černým. Slovákov vo vláde zastupovali Jozef Kállay a Milan Hodža. Do vlády zasadli po prvý raz aj nemeckí ministri, ktorí zastupovali kresťanských socialistov a agrárnikov.
1988 – Prezident ČSSR Gustáv Husák vymenoval novú vládu na čele s Ladislavom Adamcom.
2006 – Predsedníctvo Strany európskych socialistov (PES) pozastavilo členstvo strane Smer-SD vo svojich radoch do júna 2007 z dôvodu vstupu do koalície so Slovenskou národnou stranou (SNS).
Stalo sa vo svete
1915 – Nemecký vojenský súd v belgickom Bruseli odsúdil britskú zdravotnú sestru Edith Cavellovú na trest smrti za pomoc Angličanom a Francúzom pri prechode belgicko-holandskej hranice pri úteku zo zajatia. Jej poprava vyvolala veľké protesty belgického obyvateľstva voči nemeckej vojenskej správe v Belgicku.
1920 – Sovietske Rusko a Poľsko podpísali v Rige predbežnú mierovú zmluvu, čím sa skončila rusko-poľská vojna. Zmluva, ktorá stanovila hranice medzi oboma štátmi, bola uzavretá v marci 1921.
1928 – Na detskej klinike v Bostone (USA) použili lekári po prvý raz železné pľúca.
1931 – Na vrchu Corcovado v Riu de Janeiro (Brazília) vztýčili 60-metrovú sochu Krista od francúzskeho sochára Paula Landowského.
1960 – Na pôde Valného zhromaždenia OSN búchal do stola vyzutou topánkou vtedajší sovietsky komunistický líder Nikita S. Chruščov.
1984 – V hoteli Grand v anglickom Brightone, kde boli ubytovaní členovia britskej vlády vrátane Margaret Thatcherovej a predstavitelia Konzervatívnej strany, vybuchla bomba. Zahynulo päť ľudí. K atentátu sa prihlásila Írska republikánska armáda (IRA).
1999 – Pakistanská armáda obsadila mnohé strategické miesta v Islamabade a na premiéra Naváza Šarífa uvalila domáce väzenie, čo bol počiatok nástupu moci generála Parvíza Mušarráfa.
Skladba dňa
1948 – Rick Parfitt, Woking, Surrey, UK, gitarista rockovej skupiny Status Quo. Pod týmto názvom účinkuje táto londýnska formácia od novembra 1967. Vo februári 1968 mali v hitparáde prvú skladbu Pictures Of Matchstick Men. V septembri 1973 vydali album Hello, ktorý sa dostal na prvú pozíciu v rebríčku. Status Quo patria k najúspešnejším hitparádovým skupinám, v rebríčku albiónu bodovalo celkom 46 skladieb tejto formácie, ale iba jedna z nich, Down, Down sa v januári 1975 dostala na prvé miesto. Ďalšie hity Caroline, Rockin' All Over The World, Whatever You Want, In The Army Now či Anniversary Waltz sa dostali vždy do prvej päťky singlového rebríčka. Úspešnú dráhu tejto skupiny dokumentuje 29 štúdiových albumov, ten najnovší Quid Pro Quo vydali v máji 2011, predchádzajúci In Search Of The Fourth Chord vyšiel v septembri 2007. K tomu treba prirátať deväť kompilačných a štyri live albumy. Do dnešných dní si držia linku starého a poctivého rokenrolu, ktorý im priniesol úspech na svetovej rockovej scéne. V bratislavskej Sibamac aréne koncertovali 1. júla 2008, 2. júla 2010 boli headlinerom festivalu Topfest v Novom Meste nad Váhom.
Foto: ilustračné