RANNÁ ŠTVORKA: Pondelok môžu pokaziť prehánky a búrky, teploty do 21 stupňov

Pranostika na dnes hovorí: "Kto sa v máji potí na poli a modlí sa v komore, hladom neumrie." Meniny oslavuje Bernard. V pondelok (20. 5.) prevažne oblačno, prehánky alebo búrky. Teploty 16 až 21 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Pondelok môžu pokaziť prehánky a búrky, teploty do 21 stupňov
Zdroj: TASR

Západ: prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšie ranné teploty 14 až 11 a najvyššie denné teploty 18 až 21 stupňov C.

Stred: prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšie ranné teploty 13 až 8 a najvyššie denné teploty 16 až 20 stupňov C.

Východ: prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšie ranné teploty 13 až 9 a najvyššie denné teploty 16 až 20 stupňov C.

Meniny má Bernard

Mužské meno Bernard má nemecký pôvod a význam mena je „silný medveď“. Nositeľov tohto na Slovensku málo rozšíreného mena oslovujeme Berny, Beny. Meniny oslavujú 20. mája.

Bernard má drsnú povahu. Jeho totemový vták je kukučka, ktorá je symbolom rozpínavosti, príznačnej pre mužov s týmto menom. Sú z nich prevažne manažéri, ktorí myslia len na to, ako pevnou rukou viesť ľudí okolo seba a ako dosiahnuť úspech. Ťažko sa dajú ovplyvniť, ustúpia len presvedčivým argumentom. Nechcú byť miláčikmi rodiny. Bernardovia si vyžadujú hlavne porozumenie. Sú veľmi životaschopní. Niekedy to zneužívajú a tak trochu zanedbávajú svoje zdravie.

Stalo sa doma

1795 – Na krvavom poli v Pešti (od roku 1873 súčasť Budapešti, Maďarsko) sa uskutočnila verejná poprava hlavných organizátorov jakobínskeho hnutia v Uhorsku.

2009 – Plénum Ústavného súdu Slovenskej republiky (ÚS SR) pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej na verejnom zasadnutí nálezom rozhodlo, že zriadenie Špeciálneho súdu nebolo v súlade s Ústavou SR.

2010 – Novou generálnou riaditeľkou Slovenskej národnej galérie (SNG) sa stala Alexandra Kusá.

2012 – Futbalista Marek Hamšík sa stal s tímom SSC Neapol víťazom Talianskeho pohára, k finálovému triumfu 2:0 nad Juventusom Turín prispel reprezentačný stredopoliar jedným gólom.

  • Hokejoví reprezentanti pod vedením trénera Vladimíra Vůjteka vybojovali na 76. majstrovstvách sveta v Helsinkách a Štokholme strieborné medaily. Vo štvrťfinále (17.5.) vyradili Kanadu a v semifinále (19.5.) aj večných rivalov z Česka. V boji o zlato (20.5.) sa predstavili po dlhých desiatich rokoch, napokon nestačili na Rusko, ktorému podľahli 2:6. Jána Laca vyhlásil direktoriát 76. hokejových MS za najlepšieho brankára majstrovstiev a kapitán slovenskej reprezentácie Zdeno Chára sa stal najlepším obrancom. Obaja hráči sa dostali aj do All Stars tímu šampionátu.

2015 – Novým predsedom Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky (NKÚ SR) sa na sedemročné obdobie stal nominant vtedajšieho poslanca Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) a predsedu Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie – Demokratickej strany (SDKÚ-DS) Pavla Freša Karol Mitrík. Rozhodli o tom poslanci NR SR, keď Mitríkovi v tajnej voľbe odovzdali 82 hlasov. Mitrík nahradil vo funkcii tri roky presluhujúceho Jána Jasovského.

Stalo sa vo svete

1498 – Portugalský moreplavec Vasco da Gama priplával do Kalkaty po oboplávaní Afriky, čím objavil novú dôležitú námornú cestu do Indie.

1747 – Britský (Škót) lekár James Lind začal prvý kontrolovaný terapeutický pokus (klinický experiment) v dejinách medicíny, pomocou ktorého objasnil príčiny skorbutu. S udalosťou súvisí Medzinárodný deň klinických experimentov, ktorý sa pripomína od roku 2005.

1875 – V Paríži (Francúzsko) podpísalo 18 štátov medzinárodnú dohodu – Metrickú konvenciu o uznaní a zavedení metrického systému mier a váh.

1882 – Rakúsko-Uhorsko, Taliansko a Nemecko podpísali vo Viedni (dnes Rakúsko) spojeneckú zmluvu, na základe ktorej vznikol Trojspolok, ktorý zanikol v roku 1915.

1902 – Tomás Estrada Palma sa stal prvým demokraticky zvoleným prezidentom Kubánskej republiky a odchodom amerických vojsk sa Kuba stala nezávislou krajinou. Prezidentom bol do 28.9.1906.

1927 – Spojené kráľovstvo a kráľ Hidžázu a Nadždu Abd al-Azíz ibn Saúd podpísali Hidžázskú dohodu, ktorou bola uznaná nezávislosť kráľovstva Nadždu a Hidžázu, neskôr Saudskej Arábie.

1939 – Americká letecká spoločnosť Pan American Airways otvorila pravidelnú leteckú dopravu medzi USA a Európou.

1941 – Druhá svetová vojna: začal sa nemecký útok na ostrov Kréta. Operácia dostala názov Merkur.

2002 – Východný Timor získal nezávislosť od Indonézie.

2009 – Víťazmi 38. edície Pohára UEFA sa stali prvýkrát v klubovej histórii futbalisti ukrajinského tímu Šachtar Doneck. Vo finále na istanbulskom štadióne Sükrüa Saracoglua v Turecku zdolali nemecký klub Werder Brémy 2:1 po predĺžení.

2013 – Americký internetový vyhľadávač Yahoo schválil kúpu malej sociálnej siete Tumblr za viac ako 1 miliardu USD.

2014 – Najmenej 118 ľudí zahynulo a ďalších okolo 45 utrpelo zranenia pri dvojitom bombovom útoku na hlavnom trhovisku v nigérijskom meste Jos.

2014 – Nigéria oficiálne požiadala Bezpečnostnú radu Organizácie Spojených národov (BR OSN) o zaradenie militantného islamistického hnutia Boko Haram na zoznam teroristických skupín.

Skladba dňa

1946 – Narodila sa Cher (rodená Cherilyn Sarkisian La Pierre), El Centro, California, USA, americká speváčka a herečka. V roku 1963 prišla do Los Angeles, kde začínala ako štúdiová vokalistka. Tu sa zoznámila so Sonnym Bonom. Spolu vytvorili spevácku aj manželskú dvojicu. V júli 1965 mali v hitparáde prvú úspešnú skladbu I Got You Babe, ktorá sa dostala až na prvé miesto. Mesiac nato, v auguste mala Cher v hitparáde aj prvú sólovú skladbu All I Really Want To Do. S Bonom sa rozišli v marci 1974. Spolu mali v hitparáde jedenásť skladieb. Cher sa rozhodla pre sólovú dráhu, ktorá bola úspešná.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM