RANNÁ ŠTVORKA: Začiatok týždňa prinesie oblačné počasie s teplotami do 17 stupňov

Dnešná pranostika znie: Ak hrmí v novembri mesiaci, nech sa tešia sedliaci. Meniny má Svätopluk. Oblačno, miestami hmla. Teploty 12 až 17 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Začiatok týždňa prinesie oblačné počasie s teplotami do 17 stupňov
Zdroj: TASR

Západ: prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty 9 až 6 a najvyššie denné 14 až 17 stupňov C.

Stred: prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty 8 až 3 a najvyššie denné 12 až 16 stupňov C.

Východ: prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty 8 až 4 a najvyššie denné 12 až 16 stupňov C.

Meniny má Svätopluk

Mužské meno Svätopluk má slovanský pôvod a jeho význam je „silný v plukoch“, „veľký medzi bojovníkmi“. Nositeľov tohto krstného mena oslovujeme Sväťo, Sväťko. Meniny majú 12. novembra.

Svätoplukovia sa nám môžu javiť ako vášniví, ale aj ako flegmatici. Nevieme, ako sa zachovajú, ktorým smerom vyrazia. Títo muži majú raz chladnokrvné, inokedy emotívne, miestami až prudké správanie.

Sú v prvom rade energickí. Veľmi skoro zistia, kto sú a čo chcú robiť. Orientujú sa na povolania, v ktorých sa dostanú do kontaktov s ľuďmi, kde musia bojovať. Sú z nich rozumní sudcovia, poprední priemyselníci, či úspešní lekári, dosahujúci vďaka intuícii pri určovaní diagnózy znamenité výsledky.

Nositelia tohto mena patria medzi citlivé bytosti. Pozorne si všímajú správanie iných. Svätoplukovia sú tými mužmi, ktorých druhí počúvajú a uznávajú.

Sú životaschopní. Zo zdravotného pohľadu môžu mať problémy s lymfatickými uzlinami a žalúdkom.

Ovplyvňujú ich planéty Mars a Pluto. Ich šťastné farby sú ružová a tmavomodrá. Ochranné rastliny estragón a palina dračia, ochranné kamene achát a topás.

Stalo sa doma

1803 – Svoju činnosť začala Slovenská katedra na Evanjelickom lýceu v Bratislave, ktorá sa často nazýva aj Katedra reči a literatúry česko-slovenskej. Jej profesorom bol Juraj Palkovič.

1869 – Ostrihomský arcibiskup Ján Šimor schválil cirkevným povolením stanovy Spolku sv. Vojtecha.

2007 – Slovensko sa stalo predsedníckou krajinou Rady Európy (RE). Polročné predsedníctvo vo Výbore ministrov, ktorý je výkonným orgánom RE, prebralo od Srbska a odovzdalo ho 7.5.2008 Slovinsku.

2013 – Európska ľudová strana (EĽS) prijala za svojho nového člena slovenskú politickú stranu Most-Híd.

Stalo sa vo svete

1906 – Brazílsky letecký priekopník a konštruktér Alberto Santos-Dumont uskutočnil prvý overený let lietadla ťažšieho ako vzduch v Európe.

1912 – Anarchisti v Madride zavraždili španielskeho premiéra José Canalejasa y Mendéza.

1918 – Habsburgovci boli zbavení moci a vo Viedni bola vyhlásená republika, ktorej poslanci dali názov Nemecké Rakúsko.

1948 – Medzinárodný vojenský tribunál v Tokiu vyniesol rozsudky v procese s japonskými vojnovými zločincami. Sedem obžalovaných bolo odsúdených na trest smrti, medzi nimi aj vojnový premiér Japonska Hideki Tódžó. Ďalších 19 bolo odsúdených na doživotie a dvaja na kratšie tresty.

1982 – Jurij Andropov sa stal nástupcom Leonida Iľjiča Brežneva (zomrel 10.11.1982) na čele Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (KSSZ).

1989 – Vtedajší pápež Ján Pavol II. svätorečil vo Vatikáne Anežku Českú (1211–1282), najmladšiu dcéru českého kráľa Přemysla Otakara I. a Konstancie Uhorskej. Na bohoslužbách sa zúčastnilo približne 10.000 pútnikov z vtedajšej Československej socialistickej republiky (ČSSR).

Skladba dňa

1945 – Neil Young (rodený Neil Percival Young), Toronto, Ontario, Kanada, spevák, gitarista a skladateľ. Bol spoluzakladateľom známej americkej skupiny Buffalo Springfield. Táto folk-rocková formácia vznikla v marci 1966 v Los Angeles. V októbri 1966 vydali debutový album Buffalo Springfield. Rozišli sa v roku 1968, vydali štyri albumy. V máji 1968 založil jeho spoluhráč Stephen Stills formáciu Crosby, Stills & Nash. V auguste 1969 sa rozšírili na štvoricu, keď pribudol práve Neil Young, od tohto dátumu účinkovali pod názvom Crosby, Stills, Nash & Young. Vydali osem albumov, najúspešnejším z nich bol Deja Vu, vydaný v marci 1970, ktorý sa v rebríčku dostal na prvé miesto. Neil Young má na svojom konte úctyhodných 38 sólových albumov, tým najnovším je The Visitor z decembra 2017, ktorý nahral so skupinoi Promise of the Real, pred ním to bol Hitchhiker zo septembra 2017. Najúspeš­nejším z nich je Harvest, ktorý vyšiel vo februári 1972, ten bol na prvom mieste v Spojených štátoch, Kanade aj Anglicku.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM