RANNÁ ŠTVORKA: Záver pracovného týždňa bude horúci, meniny má Jaroslava

Dnešná pranostika hovorí: Apríl zimný, daždivý, úroda nás navštívi. Meniny má Jaroslava. Prevažne polooblačno. Teploty 21 až 26 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Záver pracovného týždňa bude horúci, meniny má Jaroslava
Zdroj: TASR

Západ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 13 až 10 a najvyššie denné 23 až 26 stupňov C.

Stred: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 12 až 7 a najvyššie denné 21 až 25 stupňov C.

Východ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 12 až 8 a najvyššie denné 21 až 25 stupňov C.

Meniny má Jaroslava

Ženské meno Jaroslava má slovanský pôvod a význam mena je „slávna silou“. Nositeľky tohto sympatického a zaužívaného mena oslovujeme prevažne Jarka. Meniny oslavujú 26. apríla.

Jarky sa vyznačujú pohotovými reakciami. Vždy majú čo povedať a vravia to nahlas. V spoločnosti si vyžadujú pozornosť. Ich maličký svet je im nadovšetko. Sú temperamentné a pôsobia dojmom, že sú veľmi sebavedomé, ale to je často len zdanie. Vôľová úroveň týchto žien klesá a neraz sa mení na tvrdohlavosť.

Ich obľúbené farby sú ružová, biela a zelená, ochranné rastliny myší chvost, fialka a mäta, ochranné kamene achát, zafír a koral.

Stalo sa doma

1991 – V Košiciach sa začal (trval do 27. apríla) mimoriadny snem hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN), na ktorom sa ako samostatný subjekt oddelilo Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) na čele s Vladimírom Mečiarom.

2006 – Krajský súd v Bratislave oslobodil exriaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivana Lexu v kauze triptychu Klaňanie sa troch kráľov. Zrušil tak prvostupňový rozsudok Okresného súdu Bratislava 3 z 25. januára 2005, ktorý ho uznal za vinného zo zneužitia právomocí verejného činiteľa a odsúdil ho na peňažný trest pol milióna korún.

2009 – V žrebovaní hry Loto padol v prvom ťahu jackpot vo výške 3.014.660 eur. Išlo o štvrtú najvyššiu výhru v histórii Lota.

2018 – Ministerkou vnútra SR sa stala Denisa Saková. Do funkcie ju vymenoval prezident SR Andrej Kiska.

Stalo sa vo svete

1607 – Anglický námorný kapitán a objaviteľ John Smith pristál pri myse Henry vo Virgínii (dnes Spojené štáty americké – USA) so skupinou kolonistov, ktorí založili prvú stálu anglickú osadu v Severnej Amerike.

1828 – Rusko vyhlásilo vojnu Turecku.

1865 – V americkej občianskej vojne kapitulovali posledné bojujúce vojská Konfederácie.

1937 – Nemecké letectvo (légia Condor) bombardovalo sedemtisícové baskické mestečko Guernica, zahynulo vtedy 1654 osôb a 889 bolo zranených. Táto udalosť sa stala aj námetom pre známy obraz slávneho španielskeho maliara Pabla Picassa.

1942 – Pri dovtedy najväčšom svetovom banskom nešťastí v čínskej uhoľnej bani zahynulo asi 1549 baníkov.

1962 – Bol vypustený prvý medzinárodný britsko-americký telekomunikačný satelit Ariel I.

1964 – Zjednotením Tanganiky so Zanzibarskou ľudovou republikou vznikla dnešná Tanzánia.

1986 – V jadrovej elektrárni v Černobyle (vtedy Zväz sovietskych socialistických republík – ZSSR, dnes Ukrajina) došlo k výbuchu štvrtého bloku reaktora a k následnému požiaru. Bolo to dovtedy najväčšie nešťastie v dejinách jadrovej energetiky, pri ktorom uvoľnené množstvo rádioaktívnych látok postupne zamorilo takmer celú Európu.

1992 – Obyvatelia Moskvy (Rusko) oslávili prvé ortodoxné veľkonočné sviatky za posledných 74 rokov.

1994 – Pri pristávacom manévri lietadla A300–600 taiwanských China Airlines zahynulo na letisku Nagoja juhozápadne od japonského Tokia 264 ľudí.

Skladba dňa

1941, Jan Antonín Pacák, Praha, bubeník a flautista skupiny Olympic. Pochádzal z výtvarníckej rodiny, vyučil sa keramikárom a potom vyštudoval Vysokú školu výtvarných umení. Jeho druhou záľubou bola hudba. Začínal v dixielandovej skupine Dixie Party a Metronom Dixie. Potom sa jeho záujem obrátil na rock a postupne prešiel Big Bítom Pavla Sedláčka, formáciou B.B. Kvintet, skupinami Sputnici a Blue Five. V decembri 1965 si sadol za bicie nástroje v skupine Olympic. S touto kapelou zažil jej prvú úspešnú etapu. Spieval niektoré z úspešných skladieb z tohto obdobia, Strejček Jonatán či Bon soir mademoiselle Paris. V apríli 1971 odišiel z Olympicu, aby sa mohol venovať svojej pôvodnej profesii, ktorou bolo výtvarné umenie. Jan Pacák zomrel 23. marca 2007 vo veku 65 rokov (leukémia).

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM