Slováci svoj vkus nezmenili. Aj v roku 2016 dali deťom najčastejšie meno Ema a Jakub
Aj vám sa zdá, že máte okolo seba samé malé Sofie? Spomínané meno však nie je najpoužívanejšie. V roku 2016 na Slovensku dominovali iné mená.
Páčia sa vám mená Jakub a Ema, prípadne Emma? Ak áno, patríte k väčšine Slovákov. Takto totiž najčastejšie pomenovali bábätká narodené v roku 2016. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnil portál Najmama.sk v spolupráci s matrikami.
Obľúbený Jakub a Ema
Rebríček najobľúbenejších mien svedčí o tom, ako sa mení vkus rodičov na Slovensku. Po druhej svetovej vojne boli „v kurze“ mená Ivan, Vladimír a Tatiana, Soňa, Oľga či Táňa. V sedemdesiatych rokoch to boli mená ako Katarína, Adriana, Juraj a Martin. Dnešné mamičky sa vracajú ku starej dobrej klasike, nechýba ani inšpirácia zahraničím.
Desať najpoužívanejších chlapčenských mien na Slovensku v roku 2016:
Jakub
Adam
Samuel
Martin
Michal
Tomáš
Matej
Filip
Lukáš
Sebastián
Desať najpoužívanejších dievčenských mien na Slovensku v roku 2016:
Ema, Emma
Sofia
Natália
Nina
Viktória
Nela
Anna, Hana
Laura
Kristína
Adela
Nomen omen
Tvoje meno je tvoj osud, hovorí sa. Nemusí to byť celkom pravda, je však zaujímavé vedieť, odkiaľ sa mená vzali a čo znamenajú.
Jakub – meno je odvodené zo židovského mena „Yaakov“ (lat. Jacobus) a znamená „náhradník“ alebo „ten, čo sa drží päty“. V Biblii bol Jakub synom Izáka a Rebeky a mal mladšieho brata – dvojča Ezaua. Podľa Biblie využil Jakub hlad a dôverčivosť svojho brata, aby mu ten prenechal práva prvorodeného. Oženil sa s Ráchel a mali spolu 12 synov a 12 dcér. Boh neskôr zmenil jeho meno na Izrael. Z jeho synov pochádza 12 vetiev Izraela – Izraelitov.
Adam – podľa starozákonnej knihy Genesis je Adam prvý človek, muž stvorený Bohom v raji, telo z hliny. Z tohto spojenia je odvodený aj pôvod krstného mena Adam z hebrejčiny, čo v preklade znamená „človek z hliny, pozemšťan“. Prvého človeka Boh stvoril zo zeme. Svätý Adam je patrónom záhradníkov.
Ema – meno má germánsky pôvod a dnes je obľúbené v mnohých krajinách. Je odvodeninou z nemeckého mena „Erma“, čo je zrejme skrátená forma mena „Ermentrude“. Meno „Ermentrude“ sa skladá z dvoch slov „ermin“-t.j. „celok, svet“ a „trut“, t.j. „milovaná, drahá“. Meno Ema teda môžeme voľne preložiť ako „všeobsiahla, všezahrňujúca“. Na slovensku je rozšírená aj jeho podoba s dvomi „m“ – Emma.
Sofia – meno pochádza z gr. slova „sophia“ znamenajúceho „múdrosť“. Je obľúbené v anglicky, nemecky hovoriacich krajinách a tiež najmä v Grécku a Taliansku. Máte aj vy doma malú rozumnú Sofinku?