Tlačové správy

VIDEO + FOTO: Bývalá raketová základňa stále "straší" na Devínskej Kobyle

Základňu stavali v rokoch 1979 až 1983 ako protilietadlovú raketovú základňu. Pôsobila tu 186. raketová brigáda Československej ľudovej armády.

Zdroj: Dnes24.sk

Ak pri prechádzke Devínskou Kobylou odbočíte z trasy označenej červenou turistickou značkou, natrafíte na objekty bývalej raketovej základne. Stavali ju v časoch socializmu, v rokoch 1979 až 1983. Slúžila ako protilietadlová raketová základňa. Po nežnej revolúcii stavba stratila zmysel a dnes z nej zostali len schátrané múry.

Chránili vzdušný priestor

V komplexe základne pôsobila 186. raketová brigáda Československej ľudovej armády, ktorej úlohou bola ochrana vzdušného priestoru nad Bratislavou.

Súčasťou základne bolo 16 protilieta­dlových rakiet typu S-125 NEVA-M, ktoré boli pred zrakmi verejnosti dôkladne ukryté vo veľkých železobetónových bunkroch – v spevnených zákopoch. Boli štyri, každá pre štyri rakety, z toho tri boli nabité a jedna prázdna pre výcvik. Základňu tvorilo celkovo 20 objektov, na ktoré dohliadala posádka zložená zo 140 vojakov.

Povráva sa, že na základni sa nachádzali aj rakety schopné niesť nukleárne hlavice. Ide však o nepotvrdenú informáciu. Prevádzka raketovej brigády skončila v roku 2003. Odvtedy múry vojenskej budovy aj bunkrov nahlodáva čas.

Rozhľadňa v areáli základne

Mestská časť Devínska Nová Ves v súčasnosti plánuje postaviť na Devínskej Kobyle v spolupráci s bratislavskou župou unikátnu rozhľadňu v tvare pamodlivky. Vyhliadková plošina by mala vyrásť práve v areáli bývalej raketovej základne. Po otvorení ponúkne veža nádherné výhľady na Zobor, Viedeň aj Alpy. Bude mať kapacitu 15 ľudí na plošine.

Vyhliadka s pracovným názvom modlivka, by mala byť vysoká 21 metrov, teda zhruba ako sedemposchodová budova. Tvoriť ju bude sedem vyhliadok, tie najkrajšie majú ponúkať najvyššie poschodia. Pri kreslení konštrukcie sa štúdio Architekti Šebo Lichý inšpirovalo Pamodlivkou dlhokrkou, ktorá žije na Kolibe.

Projekt už získal povolenie od magistrátu a na stavbe sa malo začať pracovať už v lete minulého roka. Podľa Karola Oreského, vedúceho oddelenia výstavby, dopravy a životného prostredia miestneho úradu v Devínskej Novej Vsi, sa celý proces sa zastavil na vyňatí pozemku z Lesného pôdneho fondu pod vyhliadkovú vežu. Veci sa však už pohli dopredu a návštevníci by sa mohli dočkať vyhliadky v prvej polovici roka 2019.

Bývalá raketová základňa na Devínskej Kobyle
10
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie