Ilustračný obrázok k článku Záujem seniorov o stravovanie stúpol z 25 na 200
Zdroj: Nin.sk

Záujem seniorov o stravovanie stúpol z 25 na 200

Starší pán v baretke a modrej bunde, v jednej ruke obedár, v druhej palička. Smeruje do školy. Seniori v Dúbravke sa vracajú do školských priestorov. Obedovať.

Tlačové správy
Tlačové správy

Záujem seniorov o stravovanie stúpol z 25 na 200

Starší pán v baretke a modrej bunde, v jednej ruke obedár, v druhej palička. Smeruje do školy. Seniori v Dúbravke sa vracajú do školských priestorov. Obedovať.

Ilustračný obrázok k článku Záujem seniorov o stravovanie stúpol z 25 na 200
Zdroj: Nin.sk

Krátko pred pravým poludním sa dajú v jedálňach stretnúť seniori, skupinky z denných centier, jednotlivci. Príjemné sledovať spájanie generácií – seniori spolu pri stole, učitelia, mladí študenti, no aj mamičky na materskej. Rozhovory, zážitky… Počas posledných rokov sa počet seniorov s trvalým pobytom v Dúbravke, ktorí využívajú možnosť stravovania v mestskej časti, zvýšil niekoľkonásobne a prihlasujú sa ďalší.

Vo štvrtok 25. októbra o 12.00 sa vedenie mestskej časti a členovia dúbravskej Komisie sociálno-zdravotnej a bytovej pôjdu pozrieť, ako stravovanie funguje. Spoločný obed v jedálni prebehol už aj v minulosti, vo štvrtok navštívia jedáleň na strednej elektrotechnickej škole na ulici Karola Adlera, kde je o obedy najväčší záujem. „Záujem zo strany seniorov nás teší. Chceli sme dať seniorom možnosť stravovať sa čo najbližšie k svojmu bydlisku,“ hodnotil zvýšenie počtu starosta Martin Zaťovič.

Miestny úrad zvyšoval príspevok na stravovanie dvakrát, prvýkrát v máji v roku 2015, výraznejšie na začiatku roka 2016. Príspevok je buď 1,50 eura, 80 alebo 40 centov na jeden stravný lístok. Koľko, ktorý senior dostáva, závisí od výšky dôchodku. Dúbravčania s dôchodkom do 300 eur majú na jeden stravný lístok najvyšší príspevok, čiže 1,50 eura, od 301 do 400 eur je to 80 centov a od 401 do 500 eur 40 centov. Pri vyšších dôchodkoch sa žiadosť o príspevok zamieta. Okrem navýšenia príspevku rozšírila mestská časť aj možnosti stravovania v Dúbravke.

Obedovať môžu seniori na všetkých dúbravských základných školách – Pri kríži, Beňovského, Sokolíkova aj Nejedlého ulici, na strednej elektrotechnickej škole na ulici Karola Adlera, v zariadeniach Domova jesene života na Hanulovej a v Domove Pri kríži a tiež v Náruči záchrany Senior & Junior na Fedákovej.

Najväčší záujem je o stravovanie na strednej elektrotechnickej škole a na ZŠ Sokolíkova. Výšku stravnej jednotky si určujú zmluvné zariadenia samostatne. Aby dôchodcovia príspevok dostali, potrebujú okrem podmienky trvalého pobytu v Dúbravke aj žiadosť o poskytnutie finančného príspevku na stravovanie. Dostupná je na webovej stránke mestskej časti dubravka.sk alebo na Oddelení sociálnych vecí a zdravotníctva na Žatevnej 4. K žiadosti je potrebné pridať aktuálny výmer starobného alebo invalidného dôchodku a občiansky preukaz.

Okrem obedov v školských jedálňach, zabezpečuje mestská časť dovoz obedov zo Základnej školy Sokolíkova pre občanov s trvalým pobytom v Dúbravke, ktorí si nedokážu sami navariť alebo ísť pre obed do jedálne. Na rozvoz obedov kúpila mestská časť vlani aj auto so špeciálnou izotermickou úpravou, aby obedy prichádzali Dúbravčanom načas a v poriadku. Pri kúpe pomohla dotácia od Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Stravovanie je len jednou zo zmien v sociálnej oblasti mestskej časti. Veľkou zmenou v roku 2016 prešlo aj Oddelenie sociálnych vecí a zdravotníctva v budove miestneho úradu na Žatevnej 4. Oddelenie, ktoré často navštevujú seniori, zdravotne postihnutí alebo mamičky s malými deťmi, sa modernizovalo a priblížilo k ľuďom.

Miestny úrad sprístupnil kancelárie, odstránil bariéry vo vnútri aj pri vstupe, pribudol prebaľovací pult a bezbariérové toalety. Ako uplynulé roky fungujú v Dúbravke štyri denné centrá, ktoré počas dňa poskytujú sociálnu službu seniorom alebo ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím, starým rodičom s vnúčaťom či rodičom s dieťaťom. V dvoch denných centrách aktívne fungujú aj spevácke súbory.

Aktívny je aj Miestny spolok Matice slovenskej v Dúbravke a Miestna organizácia Jednoty dôchodcov v Dúbravke. Svoju činnosť obnovil aj miestny spolok Slovenského červeného kríža v Dúbravke. Rada seniorov v Dúbravka pracuje aj na ich vzájomnej spolupráci, prepájaní jednotlivých členov a výmene skúseností. Minulý týždeň si Rada seniorov v Dúbravke ako jediná na Slovensku odniesla ocenenie Senior Friendly za skvalitnenie života seniorov v mestskej časti.

Počet seniorov v stravovacích zariadeniach v Dúbravke

31.12.2014 – 23 31.12.2015 – 25 31.12.2016 –194 31.12.2017 – 219

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín