Bratislavská župa plánuje postaviť cyklolávky, ktoré spoja Slovensko s Rakúskom

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) pripravuje výstavbu cyklolávok, ktoré by mali spojiť slovenskú a rakúsku stranu cez rieku Morava. Chýba už len súhlas rakúskych obcí.

Ilustračný obrázok k článku Bratislavská župa plánuje postaviť cyklolávky, ktoré spoja Slovensko s Rakúskom
17
Galéria
Foto: Tomáš Stupavský / Zdroj: Dnes24.sk

Z dôvodu chýbajúceho záväzného súhlasu dotknutých rakúskych obcí Marchegg a Dürnkrut, musel BSK dočasne obmedziť prípravu cyklolávok, ktoré by mali vzniknúť pri Gajaroch a Vysokej pri Morave.

Čaká sa na súhlas

Veronika Beňadiková z tlačového oddelenia Úradu BSK potvrdila, že samosprávny kraj bol v tomto roku pripravený vyhlásiť súťaž na projektovú dokumentáciu na predmetné cyklolávky. Termín súťaže však BSK posunul na rok 2017, do momentu, keď bude mať k dispozícii záväzné vyjadrenie partnerských miest Marchegg a Dürnkrut.

„Súhlas majú potvrdiť miestne zastupiteľstvá, v prípade potreby aj na základe vyjadrenia občanov prostredníctvom ľudového hlasovania,“ informovala Beňadiková s tým, že definitívne vyjadrenie rakúskych partnerov a súhlas s prípravou cyklolávok bolo stanovené na marec 2017.

S cieľom zlepšiť cyklodopravu

BSK už na začiatku roka 2015 predstavil plán postaviť po vzore Cyklomosta Slobody v Devínskej Novej Vsi ďalšie cyklolávky v Bratislavskom kraji, ktoré by spojili región Záhoria s Rakúskom. Projekt plánoval financovať prostredníctvom Programu spolupráce INTERREG VA SK-AT 2014–2020 ako prostriedok podpory trvalo udržateľnej dopravy.

Lávky by mali slúžiť najmä cyklodoprave, čím by sa podporilo v prvom rade cestovanie za prácou či za službami, ale aj cestovný ruch. Projekt ráta s tým, že lávky budú priamo napojené na miestne komunikácie v obciach, aby tak prechádzajúci mohli plynulo pokračovať v cestovaní verejnou dopravou.

Ilustračný obrázok

Cyklomost slobody
17
Galéria
Foto: Tomáš Stupavský / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM