Tlačové správy

Dúbravka sadí nové stromy, pribudli čerešne, jablone

Okrasné čerešne a jablone, brestovce, lipy aj pagaštany. Mestská časť Bratislava-Dúbravka sa počas jari pustila do výsadby nových stromov. Pre nové stromy vybrala sedem lokalít – v Parku Pekníkova, na Bazovského ulici a ulici Janka Alexyho a na štyroch detských ihriskách.

Ilustračný obrázok k článku Dúbravka sadí nové stromy, pribudli čerešne, jablone
Zdroj: Dnes24.sk

Pokračovať vo výsadbe plánuje mestská časť na jeseň.

„Stromy pribudnú na rôznych verejných plochách, v materských školách, parkoch,“ hovorí Zuzana Knetigová z referátu životného prostredia miestneho úradu.

Stovka nových stromov zaplnila verejné priestory aj v minulých rokoch, ďalšia stovka tento rok. Mestská časť Bratislava Dúbravka začala s výsadbou v uplynulých trochu rokoch. V roku 2015 pribudlo 20 nových stromov, v roku 2016 to bolo 31 stromov a v roku 2017 viac než 50. Na tento rok je naplánovaná výsadba stovky stromov.

Mestská časť začala pred dvomi rokmi oživovať aj svoju čerešňovú tradíciu a slávnu minulosť. Vysadila prvé čerešne, tento rok pokračuje.

Dúbravka bola totiž kedysi obec, kde sa darilo ovocinárstvu a čerešne sa vyvážali až do Prahy. Najväčší rozsah nadobudol vývoz po prvej svetovej vojne, keď sa stali významnou obchodnou komoditou, ktorá vylepšovala rozpočet mnohých rodín. Dúbravčania zo železničnej stanice v Lamači v sezóne mohli denne vypraviť jeden až jeden a pol vagóna čerstvých čerešní do Prahy. Typické jedlo pre Dúbravku bolo preto také, ktoré obsahovalo aj čerešne.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM