RADÍME: Aj v krajine bez veľvyslanectva SR môžete požiadať o konzulárnu pomoc

Nárok na konzulárnu ochranu majú Slováci aj v krajine, kde sa nenachádza slovenské veľvyslanectvo. Koho teda požiadať o pomoc?

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Aj v krajine bez veľvyslanectva SR môžete požiadať o konzulárnu pomoc
Zdroj: TASR

Keď sa Slováci ocitnú v núdzi v krajine, v ktorej Slovensko nemá veľvyslanectvo alebo konzulát, môžu o konzulárnu pomoc požiadať diplomatov z ktorejkoľvek členskej krajiny EÚ. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR. Smernica, ktorá právo zavádza, platí od 1. mája.

„Táto konzulárna ochrana mu musí byť poskytnutá za rovnakých podmienok, ako keby išlo o občana danej krajiny,“ priblížil ďalej riaditeľ konzulárneho odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Martin Bezák. Ako príklad uvádza slovenskú občianku, ktorá sa vydala za Líbyjčana a majú spolu deti, ktoré sú občanmi SR. Keď im na území Líbye vypršia slovenské cestovné doklady, potrebujú konzulárnu pomoc.

Slovensko však v Líbyi nemá zastúpenie, najbližšie je v 2000 kilometrov vzdialenej Káhire. Podľa predchádzajúcich dohôd sa tiež môže obrátiť na zastupiteľský úrad Českej republiky v Tunise, 500 kilometrov od Tripolisu. „Treťou možnosťou, ktorý umožňuje táto úprava, je vyhľadať zastupiteľský úrad iného členského štátu v Tripolise, priamo v Líbyi. V tomto prípade napríklad Maďarska, ktorý vydá cestovné doklady deťom našej občianky a rodina sa vráti domov,“ povedal Bezák.

Novinka pomôže aj turistom, ktorí v krajine bez konzulátu napríklad stratia doklady. V tejto súvislosti ministerstvo pripomína, aby občania stratu nahlásili aj miestnej polícii.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM