RANNÁ ŠTVORKA: Pondelok bude slnečný, je Svetový deň boja za zákaz jadrových zbraní

Pranostika na dnes hovorí: "August k zime hľadí a rád vodu cedí." Meniny oslavuje Jozefína. Slnečno. Teploty 25 až 30 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Pondelok bude slnečný, je Svetový deň boja za zákaz jadrových zbraní
Zdroj: TASR

Západ: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 18 až 15 a najvyššie denné 27 až 30 stupňov C.

Stred: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 17 až 12 a najvyššie denné 25 až 29 stupňov C.

Východ: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 17 až 13 a najvyššie denné 25 až 29 stupňov C.

Meniny má Jozefína

Ženské meno Jozefína má hebrejský pôvod a jeho význam je „Boh pridá, rozhojní“. Toto meno je málo rozšírenou ženskou podobou starozákonného aj novozákonného mužského mena Jozef.

Jozefíny, ktoré oslavujú meniny 6. augusta, sú zvyčajne pôvabné ženy, z ktorých vyžaruje vznešenosť. Ak sa nám zdá, že sú namyslené, nie je to tak, len skrývajú svoju zraniteľnosť.

Pri rozhodovaní o výbere povolania sú zodpovedné. V citoch sú dosť zdržanlivé, rovnako ako vo svojich názoroch, bývajú však plné porozumenia.

Ich zdravie je zvyčajne vynikajúce a majú veľa životných síl. Ovplyvňuje ich planéta Venuša. Šťastné farby Jozefíny sú zelená a biela. Ochranné rastliny myší chvost a fialka, ochranné kamene achát a zafír.

Stalo sa doma

1921 – V bratislavskom dunajskom prístave sa začal (trval do 15. augusta) Orientálny trh za účasti 1521 vystavova­teľov.

2011 – Cyklista Peter Sagan sa stal celkovým víťazom pretekov Okolo Poľska.

Stalo sa vo svete

1806 – Rakúsky cisár František II. sa zriekol titulu rímsko-nemeckého cisára. Týmto aktom definitívne ukončil 1006 rokov trvajúce rímske cisárstvo obnovené Karolom Veľkým v roku 800.

1819 – V Karlových Varoch sa začala (trvala do 31. augusta) konferencia zvolaná rakúskym ministrom zahraničných vecí Klemensom Wenzelom von Metternich za účasti ministrov deviatich nemeckých štátov. Na konferencii boli prijaté zákony, ktoré smerovali k potlačeniu ústavného zriadenia, slobody tlače, spolkov a univerzít. Zákony sa stali oporou metternichovského absolutizmu, boli ešte sprísnené v roku 1824 a platili až do roku 1848.

1890 – Odsúdený vrah William Kemmler sa stal prvou osobou, ktorú popravili na elektrickom kresle – stalo sa tak vo väzení Auburn (New York – USA). Spôsob popravy navrhol v roku 1881 zubár Albert Southwick.

1914 – Rakúsko-Uhorsko vypovedalo vojnu Rusku a Srbsko vyhlásilo vojnu Nemecku.

1926 – Americká newyorská plavkyňa Gertrude Ederleová preplávala ako prvá žena Lamanšský prieliv.

1945 – Američania zvrhli atómovú bombu na japonské mesto Hirošima. Tlaková vlna zrovnala so zemou všetko v okruhu troch kilometrov. Zahynulo 78.150 civilistov a 37.424 bolo ranených.

1962 – Bývalá britská korunná kolónia Jamajka získala nezávislosť.

2008 – Archeológovia z londýnskeho múzea vo Veľkej Británii objavili základy pravdepodobne najstaršieho mestského divadla, v ktorom sa ako prvé uvádzali hry anglického dramatika Williama Shakespeara. Budovu otvorili v roku 1576. Pre majetkový spor ju však v roku 1599 rozobrali a premiestnili na južný breh rieky Temže – na miesto oveľa známejšieho divadla Globe.

2011 – Vojenskú helikoptéru NATO zostrelili vo východnom Afganistane. Pri incidente zahynulo 31 amerických a sedem afganských vojakov špeciálnych síl. Až 22 amerických vojakov patrilo do elitnej jednotky Navy Seal, ktorá v Pakistane zabila vodcu al-Káidy Usámu bin Ládina.

Skladba dňa

1972 – Geri Halliwell (rodená Geraldine Estelle Halliwell), Watford, Hertfordshire, UK, členka skupiny Spice Girls, patrila jej prezývka Ginger Spice.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM