RANNÁ ŠTVORKA: Slnečný utorok prinesie teploty do 17 stupňov, meniny má Alojzia

K dnešnému dňu sa viaže pranostika: Dažde v októbri predpovedajú úrodný rok. Meniny má Alojzia. Počasie u nás ovplyvňuje výbežok tlakovej výše. Slnečno. Teploty 12 až 17 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Slnečný utorok prinesie teploty do 17 stupňov, meniny má Alojzia
Zdroj: TASR

Západ: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 8 až 5 a najvyššie denné 14 až 17 stupňov C.

Stred: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 7 až 2 a najvyššie denné 12 až 16 stupňov C.

Východ: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 7 až 3 a najvyššie denné 12 až 16 stupňov C.

Meniny má Alojzia

Ženské meno Alojzia je staronemeckého pôvodu a znamená „celá biela“. Na Slovensku sa s Alojziou stretávame výnimočne. Nositeľky tohto krstného mena oslovujeme Lojza, Ala, Alka.

Alojzie, ktoré oslavujú meniny 23. októbra, sú smelé ženy pevne stojace nohami na zemi. Niekedy sa tvária trochu mrzuto a sú skôr uzavreté. Sú mierne sebecké a obávajú sa, že sa priveľmi odhalia, ak budú milovať. V zamestnaní sú Alojzie spoľahlivé, praktické, pohotové, schopné prispôsobiť sa všetkým situáciám. Majú veľmi silný zmysel pre detail a pozoruhodnú pamäť. Alojzie majú trochu chladný pôvab, no sú stále a oddané.

Sú životaschopné. Náchylné sú akurát na prechladnutia. Stravou by si mali dopĺňať najmä draslík a vitamíny skupiny B.

Ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Ich šťastné farby sú oranžová a modrá. Ochranné rastliny čakanka, fenikel, ochranné kamene jaspis a nefrit.

Stalo sa doma

1976 – V Československej socialistickej republike (ČSSR) sa skončili dvojdňové voľby, na ktorých sa zúčastnilo 99,7 percenta oprávnených voličov.

2008 – Na svoju vôbec prvú návštevu Slovenskej republiky (SR) pricestoval britský kráľovský pár, panovníčka Alžbeta II. a princ Philip, vojvoda z Edinburghu. Návšteva trvala do 24.10.

2008 – Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) schválili zákon o zásluhách prvého tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Československa (ÚV KSČ) z roku 1968 Alexandra Dubčeka.

2011 – Tenistka Dominika Cibulková získala svoj prvý titul na okruhu WTA, keď triumfovala na turnaji o Kremeľský pohár v Moskve. Vo finále dvojhry ako nasadená osmička prvýkrát v kariére zdolala Estónku Kaiu Kanepiovú po trojsetovom boji 3:6, 7:6 (1), 7:5.

Stalo sa vo svete

1641 – V Ulsteri (Írsko) Íri pozabíjali tisícky anglických a škótskych novousadlíkov.

1642 – Odohrala sa bitka o Edgehill, ktorá bola prvým väčším konfliktom anglickej občianskej vojny medzi rojalistami na čele s kráľom Karolom I. a parlamentom vedeným Oliverom Cromwellom.

1944 – Pri filipínskom ostrove Leyte sa začala najväčšia námorná bitka v dejinách medzi japonskými a americkými jednotkami. V bitke, ktorá trvala až do 26.12. toho roku, utrpeli Japonci drvivú porážku.

1956 – V Maďarsku vypuklo po masových demonštráciách ozbrojené povstanie proti komunistickému režimu, ktoré neskôr potlačili vojenské jednotky Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR).

1983 – Uskutočnili sa teroristické útoky na americké a francúzske veliteľstvá medzinárodných mierových síl v Libanone. V dôsledku útokov zahynulo 300 osôb.

1989 – Vtedajší predseda maďarského Národného zhromaždenia Mátyás Szürös vyhlásil z balkóna parlamentnej budovy Maďarskú republiku, ktorá sa týmto aktom prihlásila k štátom, v ktorých fungovala parlamentná demokracia. Krajina sa s týmto názvom rozlúčila k 31.12.2011. Podľa novej ústavy sa od 1.1.2012 volá Maďarsko.

1991 – Vo francúzskej metropole Paríži bola podpísaná dohoda o prímerí medzi bojujúcimi stranami v kambodžskej občianskej vojne.

Skladba dňa

1943 – Václav Neckář, Praha, spevák a herec. Obaja rodičia boli divadelníci. Maturoval na strednej všeobecnovzde­lávacej škole, svoju profesionálnu spevácku dráhu začínal v roku 1965 v divadle Rokoko, jeho prvým hitom bola ešte v roku 1965 pieseň Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě. V roku 1965 vyšla aj prvá LP platňa Václav Neckář zpívá pro mladé. Spolu s Helenou Vondráčkovou a Martou Kubišovou vytvorili trio Golden Kids. Od roku 1971 účinkoval s vlastnou skupinou Bacily, ktorú viedol jeho mladší brat Jan. Hral hlavnú úlohu vo filme Ostro sledované vlaky režiséra Jiřího Menzla, ktorý získal filmového Oskara. V novembri 2002 skolaboval uprostred natáčania televízneho programu. Z mozgovej mŕtvice sa vyliečil a v roku 2004 sa aj vrátil na koncertné pódiá. V roku 2005 vydal album Oči koní, v roku 2006 vyšla dvojkompilácia s výberom jeho najväčších hitov Jsem tady já / 40 hitů. V decembri 2008 vyšlo DVD s názvom Nejsem gladiátor. V reedícii vyšli aj albumy My to spolu táhnem dál (júl 2009) a Planetárium (september 2010). V marci 2011 vyšla trojkompilácia Život / Zlatá kolekce. Pri 21. ročníku udeľovania cien českej Akadémie populárnej hudby Anděl 2011 uviedli Václava Neckářa do Siene slávy. Zároveň za skladbu Půlnoční dostal aj dvoch Andělov českej akadémie populárnej hudby za skladbu roka a videoklip roka. Skoro po siedmich rokoch prišiel v apríli 2011 so supraphonským albumom Dobrý časy, na ktorom nechýba hit Půlnoční. K životnému jubileu vyšla v októbri 2013 kompilácia Václav Neckář: Největší hity (1965–2013). V októbri 2014 vydal nový štúdiový album Mezi svými. Dnes oslávi 75. narodeniny.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM