RANNÁ ŠTVORKA: V úvode týždňa sa Slnko schová za mraky, meniny má Renáta

Dnešná pranostika hovorí: "Keď v novembri rastú vody, tak sa budú ukazovať celú zimu". Meniny má Renáta. Polooblačno až oblačno. Teploty 8 až 13 stupňov C.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: V úvode týždňa sa Slnko schová za mraky, meniny má Renáta
Zdroj: TASR

Západ: prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty 7 až 4 a najvyššie denné 10 až 13 stupňov C.

Stred: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 6 až 1 a najvyššie denné 8 až 12 stupňov C.

Východ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 6 až 2 a najvyššie denné 8 až 12 stupňov C.

Meniny má Renáta

Ženské meno Renáta patrí na Slovensku medzi obľúbené. Jeho pôvod je latinský a v preklade znamená „znovuzrodená“. Nositeľky tohto krstného mena oslovujeme Reni, Renátka, Renka, Renča.

Renáty, ktoré majú meniny 6. novembra, sú od prírody silné. Zvyčajne majú vysokú emotívnosť aj aktívnosť. Nie je vždy ľahké s nimi vychádzať. Odpovedajú aj na menší slovný útok zarážajúcim spôsobom.

Už ako dievčatá majú Renátky ambície a sú výkonné študentky. Keď si niečo vezmú do hlavy, vynaložia maximálne úsilie, aby cieľ dosiahli. Pracovne sú veľmi zdatné, aj keď nie veľmi dôverujú svojím nápadom.

Zdá sa, že celý ich organizmus sa obáva akejsi núdze. Aj preto sú náchylné na priberanie. Ovplyvňuje ich planéta Jupiter. Šťastné farby Renáty sú zelená, biela a modrá. Ochranné rastliny slez, šalvia, ochranné kamene granát a chalcedón.

Stalo sa doma

1919 – Vznikla v Bratislave Hudobná škola pre Slovensko, predchodkyňa Konzervatória.

1973 – Zomrel v Bratislave básnik a prekladateľ VALENTÍN BENIAK, predstaviteľ slovenskej básnickej moderny (symbolizmus). Autor zbierok Lunapark, Plačúci Amor či Sonety podvečerné. Narodil sa 19.2.1894.

2002 – Dve lietadlá sa zrútili pri Spišskej Novej Vsi. Išlo o vojenské stíhačky typu MiG-29. Jedného z pilotov po katapultovaní asi po piatich hodinách pátrania našli a zachránili. Druhého našli mŕtveho v kokpite.

2006 – Zomrel v Bratislave spisovateľ a fotograf JOZEF PONEC, autor literatúry faktu. Narodil sa v októbri 1918.

2008 – Kulturista Igor Kočiš získal na 62. MS mužov v bahrajnskom Maname striebro v kategórii do 75 kg, Richard Riedl získal v kategórii do 70 kg bronz.

2010 – Mikuláš Dzurinda ostal predsedom SDKÚ-DS aj ďalšie štyri roky. Tajným hlasovaním o tom rozhodla väčšina z 581 prítomných delegátov kongresu SDKÚ-DS v bratislavskom Národnom tenisovom centre (NTC).

Stalo sa vo svete

1932 – Vo voľbách do nemeckého ríšskeho snemu napriek poklesu hlasov vyhrala fašistická strana NSDAP.

1975 – Na príkaz marockého kráľa Hassana II. sa 350.000 Maročanov presunulo do Západnej Sahary, aby zdôraznili nároky Maroka na toto územie.

1984 – Ronald Regan bol opätovne zvolený do funkcie amerického prezidenta na ďalšie funkčné obdobie.

1990 – Maďarsko ako prvú krajinu bývalého východného bloku prijali do Rady Európy (RE).

1999 – Austrálski voliči veľkou väčšinou hlasov odmietli zmenu štátneho zriadenia na republiku, keď 54,22 percent z nich v referende podporilo zachovanie monarchie na čele s britskou kráľovnou Alžbetou II.

2003 – Americká sonda Voyager 1 dosiahla po vyše 26 rokoch putovania vesmírom hranice Slnečnej sústavy. Dosiahla vzdialenosť 13,5 miliárd kilometrov od Zeme, kde Slnko stráca svoj dosah.

Skladba dňa

1948 – Narodil sa Glenn Frey (rodený Glenn Lewis Frey), Detroit, Michigan, USA, gitarista, skladateľ a spevák skupiny Eagles. Táto rocková formácia vznikla v Los Angeles v auguste 1971. Už pred týmto dátumom hrala trojica Frey, Henley a Leadon v sprievodnej skupine speváčky Lindy Ronstadt. V júni 1972 vydali prvý singel Take It Easy. Zároveň v júni 1972 vydali aj prvý štúdiový album Eagles, na ktorom boli hity Take It Easy a Witchy Woman. Od roku 1975 mala skupina veľmi úspešné obdobie. Tri albumy po sebe, One Of These Night, vydaný v júni 1975, Hotel California, vydaný v decembri 1976 a The Long Run zo septembra 1979 sa dostali na prvú pozíciu v rebríčku albumov a získali platinové platne. V singlovej hitparáde mali 16 skladieb, päť z nich sa dostalo na prvé miesto. Vynikajú medzi nimi hity New Kid In Town z decembra 1976 a Hotel California z marca 1977. V roku 1980 sa Eagles rozišli, v roku 1994 sa na podnet Glena Freya opäť zišli vo štvorici, už bez piateho člena Randyho Meisnera. V októbri 2007 vydali nový, v poradí siedmy štúdiový album Long Road Out Of Eden. V Spojených štátoch aj v Anglicku sa dostal na prvú pozíciu. Frey má na svojom konte aj päť solových albumov.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM